HMOOB TSAV NTUJ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

google-site-verification: googlefbfddf59e706b96b.html

Latest topics

» Ib tsoom Phoojywg Nej Nyob Licas lawm
by Liajntsuab 7th October 2019, 9:45 am

» NCIG XYUAS HMOOB NYAB LAJ TEB TSEEM UA LUB NEEJ NYOB TOJ SIAB
by Tub kev deb 3rd October 2019, 7:19 am

» Tshuaj Ntsuab
by PIJPAUJ 27th November 2018, 11:17 am

» NYOB ZOO OS
by cwjmemdub 10th October 2018, 9:37 pm

» TUS KAB MOB CANCER TXOV HMOOB LOS TAU ZE 600 TAWM XYOO & TSEEM YUAV MUAJ NTXIV
by Liajntsuab 13th April 2018, 11:57 am

» ***UA NEEB***
by shung 8th March 2018, 5:49 pm

» Neeb Saub ua rau neeg vwm
by shung 4th February 2018, 2:58 pm

» Xiong Chang
by koobpovtxuj 10th December 2017, 11:00 am

» Koobpovtxuj.
by koobpovtxuj 19th November 2017, 1:34 am

» kuv cov duab.
by koobpovtxuj 18th November 2017, 11:30 am

» KHAWV KOOB
by koobpovtxuj 30th September 2017, 4:29 pm

» tus Tswv Cheem Rog yog leeg twg ?
by koobpovtxuj 13th August 2017, 9:03 pm

» Nco txog Phas Nyas Tub Npis Lis Foom Txiaj Ntsim.
by Admin 1st August 2017, 5:12 pm

Tsev seev PajHuam

Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Nraug_11

Hmong beauty nature

Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Dsc08613

Compteur visitor

hnub 18/09/2010 los mus

5 posters

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Nco.ntsoov txog
    Nco.ntsoov txog
    Visitor
    Visitor


    Messages : 34
    Date d'inscription : 2011-11-04

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  Nco.ntsoov txog 13th May 2013, 8:35 am

    Nyob zoo tsoom phooj yws txhua leej nej leej twg paub yuav ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob peb hmoo feem ntau ces muaj me nyuam coob khwv tsi txaus noj li .luas mab sua ua li cas luag muaj ib ob tug xwb eg tsi muaj lawm yog li cas tas nej leej twg ho paub tham qhia peb saib puas tau.
    xiongchang
    xiongchang
    Moderator
    Moderator


    Messages : 5005
    Date d'inscription : 2012-04-16

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  xiongchang 13th May 2013, 9:06 am

    ......Haj...haj...Phooj ywg!...Koj xav paub los...Cuab pob ntseg mloog nawb mog...Luag tej laug...Piv ntuj nrag lug tias...Yuav tau qoob...Tsi tim luaj peb roob peb ha...Yeej tau nplej pob kws...Puv txhab...Puv phawv lawm...Tub yuav tsim txiaj...Tsi tas yug coob...Yuav xyaum zoo...Tsi tas yug...Tsheej niag pab...Ua khej dub os...Phooj ywg!...Coob kawg nkaug...Ob leeg tub...Ob tug ntxhais xwb...Zoo lawm os mog...Txawm yug coob...Los yug ua liab...Ua kas lis...Nkim zog...Yug xwb os...Piav li no...Koj nkag siab mas lov?
    shung
    shung
    Sponsor
    Sponsor


    Messages : 578
    Date d'inscription : 2012-05-08

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  shung 13th May 2013, 10:30 am

    Nyob zoo tij laug xiongchang thiab cov phooj cov ywg sawv daws,

    Tij laug xiongchang koj puas noj qab nyob zoo thiab tau ntev no kuv tsis khoom li;tsis tau tuaj nyeem koj tej ntawv li lawm. Kuv vam thiab cia siab tias koj yuav ntsib kev nyob zoo li qub thiab.

    Tij laug koj yeej hais yog lawm yog tias tub ntxhais yuav ntsim txiaj ces tsis tas yuav yug coob2,yug li 4-5 tug me nyuam xwb yeej zoo kawg li lawm. Ib qhov ua luag lwm hais neeg tsis yug me nyuam coob2 mas vim laug muaj kev kawm txawj kawm ntse. Muab pib xam rau tus melikas xwb, luag yug 1-3 tug me nyuam xwb es ua cas luag tej me nyuam ho yuav txawj yuav ntse ua luaj thiab. Kuv muab xav mus xav los vim laug neeg melikas no luag txawj cia luag tus poj niam no kom thaum twg mas li cia nws xeeb tub xeeb ntxhais. Luag muaj ib tug me nyuam no mas laug cia tus niam los nyob li 3-4 xyoos mam li cia rov xeeb tub xeeb ntxhais dua. Vim tus niam no los nyob txaus thiab tej roj tshav rov txaus2 nws lub cev lawm mam rov muaj tub muaj ntxhais dua ces luag tej me nyuam tus twg los yug tau los tsis muaj mob muaj nkeeg dab tsi li.

    Muab xam rau peb hmoob los yog yus kiag, tsis paub dab tsi li ces yug kiag tus los li 2-3 hli xwb txawm siv cia poj niam rov muaj me nyuam dua lawm thiab. Yog muab saib zoo2 ces ib xyoo no yus tus poj niam no yug 2 tug me nyuam. Thaum zoo li no lawm ces tej me nyuam muaj2 mob kawg li vim tus niam nws tej roj tshav twb tsis tau txaus nws li. Txawm xeeb tub dua los tus me nyuam yeej tau txais tej roj tshav zoo2 ntawm tus niam thiab ces me nyuam yuav muaj mob heev. Yog cia poj niam muaj me nyuam coob22 ces tus poj niam no yuav muaj2 mob thiab yuav tsis tshua ceeb laus.

    Qhov zoo tshaj peb twb tau tuaj nyob lub teb chaw vam meej lawm s/d yuav tau puav kev kawm thiab kev xav. ntsia luag lwm haiv neeg ua neej thiab ces peb thiab li nyob kaj seeb lug. Yuav tau cia poj niam yug ib tug tag mas nyob mus li 2-3 xyoos mas li rov cia muaj dua ces yug tau tus twg los nyob nrhia nrhees xwb. shung
    koojziagkabzaug
    koojziagkabzaug
    Moderator
    Moderator


    Messages : 3529
    Date d'inscription : 2010-02-28

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  koojziagkabzaug 13th May 2013, 1:03 pm



    Nyob zoo nco ntsoov txog thiab cov phooj ywg,

    Kev tswj kom txhob muaj me nyuam coob mas muaj ob peb yam ua, ob peb yam hais xws li:

    - Siv tshuaj txhaj (ib koob kav li 3 hlis los 6 hli),
    - noj tshuaj (noj txhua hnub 3 lis piam, tseg 1 lis piam, coj khaub ncaws thawj hnub ces rov noj dua),
    - khi hlab zaus qes ( nyob Fab Kis teb mas zoo li muaj ib txoj cai yam li tus poj niam yuav tsum muaj hnub nyug txog li 40 xyoo mas lawv thiaj kam khi rau nws, yog ntshai tsam lub neej tsis kawg ua ke ces ho xav muaj me nyuam nrog tus txiv tshiab. Fab Kis teb mas tsis tshua nyiam txiav kiag hlab zaus qe, lawv khi ntau xwb),
    - rau stérilet (yog tus khaub lig roj hmab khi xov tooj liab rau ( ua kom tus me nyuam xeeb tau poob),
    - Caiv ( kev cai mas tus poj niam yuav tsum paub nws lub cev zoo thiab tus txiv yuav tsum nrog koom tes).
    xiongchang
    xiongchang
    Moderator
    Moderator


    Messages : 5005
    Date d'inscription : 2012-04-16

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  xiongchang 13th May 2013, 4:11 pm

    ......Kev ua neej...Yuav tau kawm...Yog tsi kawm...Ua neej txom nyem heev li os...Ob xyoos...Yug ib tug...Twb xam tias...Yug me nyuam tuab heev lawm...Yog tias...Peb yug ib tug...Tab tom haum haum...Tsi tshua txom nyem...Kuv yeej npaj yuav...Peb tug tub xwb...Tub xwb...Vim kev nrhiav noj haus nyuaj...Kev khwv nyiaj ntxee...Tsi yooj yim...Siab xav...Twb ncua tsib xyoos ntau lawm...Poj niam ho ntshaw...Ob tug ntxhais...Thiaj rov muab tshuaj rau...Thiaj muab ob tug ntxhaia yau...Tom qab no...Kev ua neej tsi zoo li...Thaum tej laug...Luaj teb ntov ntoo...Cog liaj nyob nram liaj xwb...Kev yuav me nyuam...Muaj peb yam siv xws li:

    Nqe:....1./...Yuav tau siv...Txoj me nyuam hlua yas...Tso poj niam...Tsev me nyuam...Xav yuav me nyuam...Mam rho tawm...Yooj yim heev os.
    Nqe:....2./...Kev no tshuaj kuj zoo..."Tab sis"...Muaj ntsis muaj teeb meem rau poj niam...Coj khaub ncaws...Tsi xwm yeem.
    Nqe:....3./...Noj tshuaj...Yuav tau nco ntoov noj tas li...Yog hmo twg?...Tsi nco qab noj tshuaj lawm...Muaj me nyuam thiab.
    Nqe:....4./...Kev looj nab zais...Tsi tau kam...Vim poj niam...Xav yuav kev lom zem ua si..."Txhua hmo"

    ......Kuv yog...Ib tug kawm tiav...Fab kev txhim neej tshiab...March 1, 1979...End June 30, 1979...Yeej noom qhais..."Nong Khai - Thailand"...Kuv tsuas piav qhia li no xwb...Nyob zoo...Mam sib ntsib dua.
    xiongchang
    xiongchang
    Moderator
    Moderator


    Messages : 5005
    Date d'inscription : 2012-04-16

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  xiongchang 13th May 2013, 4:27 pm

    ......Nyob zoo os...Me muam kooj ziag kab zaug...Tau ntev loo lawm...Koj puas tseem noj qab nyob zoo thiab os...Ntawm kuv tug kheej...April 22, 2013...Kuv muaj teeb meem me ntsis...Kuv txoj hlwb ntshav dais...Dr.Stroke...Tsev kho mob...Ib hlis piam...April 28, 2013...Kuv mloog zoo li...Hais lug taj zog lawm...Hais lug tsi tshuaj meej pes tsawg...Cia ib nyuas ntu tom ntej no...Seb zoo li os...Me muam kooj ziag kab zaug aws...Kuv xav zoj tias...Tsam zoo li...Kuuv no es cia li...Puag hlwb mas...Xyov ua li cas os.
    Nco.ntsoov txog
    Nco.ntsoov txog
    Visitor
    Visitor


    Messages : 34
    Date d'inscription : 2011-11-04

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  Nco.ntsoov txog 13th May 2013, 4:38 pm

    Ua tsaus rau qhov koj tseem tuaj qhia rau peb thiab. Thiab koj yog ib tug kawm tiav lawm koj sim tham rau peb.vim tias muaj me nyuam ntau mas yeej zoo mus li koj ntag peb yog cov neeg ib txwm nyob rau pem toj siab ib txwm tsi muaj kawm txawj ntse li ces txhiaj yug tau tej neg pab me nyuam coob eg txhiaj khwv tsi txaus noj li nyiaj txias los tsi muaj siv li .
    xiongchang
    xiongchang
    Moderator
    Moderator


    Messages : 5005
    Date d'inscription : 2012-04-16

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  xiongchang 13th May 2013, 6:54 pm

    ......Thov zam txim nawb...Phooj ywg!...Los tug muam...Xyov koj nyob teb chaws twg?...Xov koj nyob teb chaws mes kas...Los nyob teb chaws fab kis...Los nyob teb chaws nplog...Los nyob teb chaws..."Thailand"...Tam sim no...Koj twb muaj pes tsawg tug me nyuam lawm...Los tseem tab tom npaj siab yuav poj niam...Los yuav txiv...Kev ua lub neej tiam neeg nkaum ib no...Kev nrhiav noj haus nyuaj kawg li os...Tsi yooj yim li...Yug lub siab xav nawb mog...Qhov lom zem mas...Xav ua si...Txhua zaug...Ua txhua hmo..."Tab sis"...Thaum muaj me nyuam lawm...Nyuaj siab kawg li os...Kuv piav kiag...Kuv tug kheej kiag..."Tsi txhaum plaub...Rau leej twg?...Thaum lom zem mas...Poj niam xav kom lom zem..."Tab sis"...Thaum muaj me nyuam lawm...Poj niam txhawj xeeb...Yuav kom muab tshuaj ntaus cev tawm..."Tab sis"...Tsi zoo li...Siab xav kiag li...Yug tau me nyuam...Muaj mob nkeeg heev...Vim yug ua niam...Ua txiv ntshaus me nyuam...Yuav tau thov pe kem caug rawv...Tuaj yeem yuav...Ib tug nyuj hu plig...Mam zoo nawb...Ua li kuv piav tas...Saum toj no...Zoo dua...Yooj yim dua mog...Nco ntsoov plaub nqe lug xwb mog.
    Nco.ntsoov txog
    Nco.ntsoov txog
    Visitor
    Visitor


    Messages : 34
    Date d'inscription : 2011-11-04

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  Nco.ntsoov txog 14th May 2013, 3:29 am

    Aws kuv yog txiv neej kv nyob nyab laj teb og tiam sim no kv muaj plaub tug nyuam lawm tiam sis tsi paub yuav ua li cas txhiaj yuav ua li cas txhiaj tsi muaj ntxiv vim lub neej txom nyem heev kv txhiaj tau tuaj teev hauv no ntag tiam sis peb yog cov ntseeg ntuj ces kuj muaj ib txoj cai tias yuav tsi ua txhua yam txiav tub ki li ntawd kuv txhiaj tuaj nus nej leej twg ho paub li cas ho qhia kv thiab kom dim dhau txoj kev hloov pauv lub neej daws keev txom nyem na.peb chaw no ces txom nyem kawg tsi muaj nyiaj txiag rau tej tub ki coj mus kawm txuj ci li .kv txhawj lub neej no sau heev vim niaj hnub yug tub ki tas zog los yug ua niam ua txiv tsi muaj tsab peev xwm yuav coj tau tej tub ntxhais lub neej pem suab kom txhob txom nyem ntxiv .sib ntsib dua.
    xiongchang
    xiongchang
    Moderator
    Moderator


    Messages : 5005
    Date d'inscription : 2012-04-16

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  xiongchang 14th May 2013, 5:47 am

    ......Nyob zoo os...Tug phooj ywg!...Kuv piav me ntsis ntxiv...Kuv hais li no...Nco ntsoov khaws nkaug ua neej nawb mog...Yog tsi khaws ua neej...Niaj hnub no...Yav tom ntej...Yav pem suab...Yuav tsi muaj neej ua lawm...Kev ua neeg...Txhob ruam li..."Npua"...Tsam mag luag..."Tua noj nawb"...Koj ntsuag...Koj thaj av...Ua liaj teb noj niaj hnub no:

    Nqe:......1./....Koj tau hauj lwm zoo...Txog qeb twg?...Ib hnub koj tau nyiaj npaum li cas?...Ib hnub koj muaj pes tsawg xuaj moos...Ua hauj lwm.
    Nqe:......2./....Koj tau kam dab tsi ua?...Qhov koj cia siab tshaj plawg...Yog dab tsi?
    Nqe:......3./....Koj poj niam...Ua hauj lwm dab tsi?...Pab koj thiab.
    Nqe:......4./....Koj thaj teb nev?...Ntau npaum li cas?...Nplej pob kws...Puas zoo thiab.
    Nqe:......5./....Ib xyoos...Koj tas npaum li...Cas noob nplej pob kws.
    Nqe:......6./....Koj xuas tsheb laij...Los xuas nyuj nees...Laij.
    Nqe:......7./....Txhob hais txog...Kev ntseeg ntuj...Ntseeg poj koob yawm txiv nawb...Lawv tsi pab koj ov?
    Nqe:......8./....Ntuj tsi pab nawb...Poj koob yawm txiv...Tsi pab koj nawb...Ntseeg koj lub dag zog...Muaj npaum li cas?
    Nqe:......9./....Koj puas ua taug txiv...Txog qeb twg?...Koj muaj cuab kav...Npaum li cas?...Koj muaj peev xwm...Ua dab tsi?
    Nqe:.....10./....Koj thaj teb...Koj thaj liaj...Puas tso tau...Dej yooj yim...Los tog...Ntuj nag.
    Nqe:.....11./....Koj muaj tswv yim...Ces koj nplej pob kws zoo xwb ov?...Koj tsi muaj tswv yim...Ces koj tshaib plab txhua xyoo.
    Nqe:.....12./....Yuav tau nrhiav chiv...Rau koj thaj av...Tu nraim...Tu ntshig...Tsi pub dej tu...Ntuj qhua...Ntuj nag.
    Nqe:.....13./....Tam sim no...Tseem tsi tau...Muaj leej twg?...Ras txog...Ua koj lub tsev quav...Kom zoo...Txhob pub txeej nkim pov tseg.
    Nqe:.....14./....Yog leej twg?...Puab tau lub tsev quav...Hnub no...Tas kig...Puag nraus...Xyoo no...Lwm xyoo...Xab xyoo...Nplej pob kws zoo nawb.
    Nqe:.....15./....Tsi tuag tshaib...Tsi tuag nqhis...Koj cov quav pob kws...Tsi nkim pov tseg...Koj cov quav nyab npleg...Khaws zoo cia...Rau liaj teb nawb mog.

    ......Kuv tsuas qhia li no...Rau koj ua liaj teb...Nco ntsoov...Ib hnub av...Nqaim zuj zug...Tsi nthuav dav lawm ov?...Yog leej twg?...Yug muaj tub...Yuav sib yuav...Yog leej twg?...Muaj ntxhais...Yuav sib sau...Ua txij nkiawm...Yuav tau...Cog xyoob ntoo...Qab vag tsib taug...Ib leeg tub...Cog plaub tsob ntoo...Ib tug ntxhais...Cog plaub tsob ntoo...Thaij tau ntoo...Ua vav tsev nyob...Lub neej tom ntej...Nce pem suab...Tso tub kawm ntawv...Tso ntxhais...Kawv ntaub...Txawj ua noj haus...Tas hnub koj tiam...Tub ntxhais...Tsi txom nyem lawm mas...Tug zoo phooj ywg?
    koojziagkabzaug
    koojziagkabzaug
    Moderator
    Moderator


    Messages : 3529
    Date d'inscription : 2010-02-28

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  koojziagkabzaug 14th May 2013, 6:23 am


    Nyob zoo Nco.ntsoov txog thiab tij laug Xyooj Tsab,

    Tij laug Xyooj Tsab, kuv nyob zoo thiab tab sis ib ntus no mas khwv heev, muaj chaw txib hu thiab tawm rooj ntau nrog yus cov hauj lwm hauv vaj tsev thiab ces khwv heev li.
    Tij laug, tu siab uas muaj xwm txheej raug nws me ntsis, tab sis yog zoo me ntsis lawm mas zoo siab heev li. Yuav tau saib xyuas tus kheej kom zoo nawb mog, txhob mloog hmoob tej tshuaj hwj huaj, yog muaj hlab ntsha paim me ntsis ib zaug li ntawd mas dej sab siv yeej yuav rov huam dua, yuav tau ceev faj tiag tiag li. Xws li yuav tau noj tshuaj raws li Dr. hais, nco ntsoov noj mus li, tsis txhob ncua thiab txawm zoo lawm los yuav tsum tau noj mus li thiaj tsis muaj teeb meem. Kev uas hlab ntsha txhaws, hlab ntsha tawg ntawm mas muaj ob peb yam mob yuav ntxiav rau xws li:

    1- Mob ko taw vwm, yuav noj tshuaj mob ko taw vwm mus li, txawm tsis mob los yuav tsum noj tas sim neej.
    2- Muaj ntshav siab los tib yam.
    3- Muaj ntshav muaj roj kuj tib yam.
    4- Ua allergie ( khaub thuas paj nroj, plua tshauv los yog mub) los yuav tau noj tshuaj thaum txog lub caij mob.
    5- Thaum ntuj no, yuav tau ntoo kaus mom, rau hnab looj tes thiab kauv caj dab, tsam no no ces muaj ntshav ntawm cov leeg saum npoo nqaij khov nkoog, ho taug kev mus khuam tej qhov uas hlab ntsha me ces ua rau hlab ntsha tawg.

    Tseem tshua ntau yam mob uas yus paub thiab nco tsis txog thiab uas yuav ua rau tus hlab ntsha tawg taus.

    Tseg, txhob mloog Hmoob tej tshuaj hwj huaj lawm, yuav tau tso siab lug rau Kws Tshuaj xwb thiaj yuav dim tej teeb meem.

    Nco.ntsoov txog,



    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Steril10

    Rau roj hmab hauv tsev me nyuam.

    Hais txog kev caiv, yog koj tsis tau paub no hais, kuv mam tham li kuv paub rau koj coj mus siv.
    Kev caiv, yog yus paub zoo zoo mas muaj peev xwm xav yuav me nyuam tub kuj tau, me nyuam ntxhais kuj tau (tsis leej tas tas, tab sis yeej leej feem tau).



    Last edited by koojziagkabzaug on 16th May 2013, 7:49 am; edited 1 time in total
    xiongchang
    xiongchang
    Moderator
    Moderator


    Messages : 5005
    Date d'inscription : 2012-04-16

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  xiongchang 14th May 2013, 7:11 am

    ......Ua tsaug os...Me muam kooj ziag kab zaug aws...Tam sim no...Kuv yeej noj tshuaj nraim txhua hnub...Thaum Sawv ntxov tseeg...Vim kws khob mob...Muab tshuaj rau kuv noj tsam...Kuv cov ntshav...Muaj teeb meem...September 26, 2011...Uas kuv mus phais ntxiv...Txoj hlav ntshav liab...Ua tsaug uas...Nws pab txhawj txog...kuv mog aws...Me muam aws...Txoj kev ua neej yeej nyuaj kawg nkaug li os...Tsi muaj me nyuam...Los tu siab ib zaug...Ho muaj me nyuam coob...Los lub neej txom nyem...Caum raws cuag...Ua zaj twg?...Los tsi zoo...Ua tsav twg?...Los nyuaj siab...Vim kev khwv noj haus hnav siv..."Lub noob ntawd"...Yeej nyob nyuab kawg nkaug li os...Kev ua neej zoo piv tam li..."Noob nroj tsuag - Xyoob ntoo"...Zeeg poob thaj av twg?...Ntxooj xob tawg kaug...Yuav nrhau cag...Hlav nplooj...Tug poj niam daim nqaij plees...Los zoo piv tam li...Thaj av ntub ntsuav noo zaws..."Noob nroj tsuag - Xyoob ntoo"...Yuav rawm tuaj tam sim ntawd li os...Kav liam...Nws tuaj nws...Los ua lub neej nyuaj siab ntxhov plawv lwj ntsws...Vim khwv tsi tau rau tej me nyuam noj haus hnav siv...Thiaj kav liam...Txoj cai khoo nruj...Txhob pub me nyuam coob xwb os..."Poj niam - Txiv neej"...Yawm saub yeej tsim los...Khub puav pheej ua ke nraim...Yam noob nroj tsuag xyoob ntoo...Thaj av ua ke tas li os.
    Nco.ntsoov txog
    Nco.ntsoov txog
    Visitor
    Visitor


    Messages : 34
    Date d'inscription : 2011-11-04

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  Nco.ntsoov txog 14th May 2013, 5:03 pm

    Ua tsaus ntau tij laug .koojzaskabzaug tij laug kv mam nco ntsoov koj tej hais og mog .tiam tu siab kawg tiag vim peb ib txwm txom nyem tsi paub ntaub ntawd poj niam los tsi muaj hauj ua txawm yug los kuj ib yam .ib tas kis ces tsuas tsuas noj tshais tas mus ua teb xwb liaj kuj tsi muaj kawg yog ua teb xawb kaum dej kaum ha ua ib xyoo dhau xyoo xwb lub neej nrog kev txom nyem tseem niaj hnub yug me nyuam tsi txawj tas . Txhaj daws tsi kev txom nyem . . Ua tsaug rau kooj zas kab zaus kv ua koj tsaus ntau og yog tias koj paub yam twg meej dua thiab yuav tau ua mus nruab nrab no ho qhia ntxiv rau peb thiab ma lov .ua cas mab sua luas tsuas muaj 3 .4 tug tej xwb luas ua neej daws kev txom tau peb hmoob ces paub dab tsi .tsuas paub yug tas los yug thiab txog thaum kawg me nyuam tar xwb yog li ntawd lub neej txhiaj txom nyem tiam dhau tiam .hnub no kv txhiaj teev kawm tswv yim los ntawm nej cov tau nrog luag muaj vaj huam sib luag kev muaj muaj ntxhais nej los kuj ua tau .ces nej ho pab tham rau peb tau xyaum hloov pauv .vim liaj a teb chaw tas mus zuj zus .kv kawg tswv yim txhiaj tshaj tawm .
    xiongchang
    xiongchang
    Moderator
    Moderator


    Messages : 5005
    Date d'inscription : 2012-04-16

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  xiongchang 14th May 2013, 5:41 pm

    ......Nyob zoo os...Tug phooj ywg!...Txhob xav li cas nawb mog...Vim peb yog hmoob ib yam nkaug...Txawm peb dhau sab ntuj nraum ub lawm os...Tseem tshuav nej suav daws nyob tom qab...Yog neej ua lub neej zoo...Ces peb kaj siab...Yog nej ua lub neej txom nyem...Ces peb suav daws...Nrog nej txom nyem mog...Yug haiv moob tsi paub dab tsi?...Txhob lam mus ntseeg...Luag lug haub ntxias dag...Tsam nej tsi paub luag lob nrhab saum nej hmoob taub hau...Luag nyob luag...Ib sab ntuj luag tsi pab cawm nej nawb mog...Nej twb ntsib teeb meem ib zaug...April 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10...Txij yav no...Luag nom twv..."Viet Nam"...Luag pom zoo...Teev hawm yam twg?...Poj koob yawm txiv...ib txwm raug sab ntuj...Asia...Ua li ntawd xwb nawb mog...Vim tam sim no...Hlob vaj pov...Tsi nyob lawm...Luag dua toj...Tsi nrog tsoom hmoob nyob ntiaj teb no...Tshuav hmoob ntsuag nog...Luag tsi hlub peb nawb mog...Nej suav daws nyob tom qab noj lug mloog qhuab...Ua ib co pej xeem zoo rau teb chaws..."Viet Nam"...Luag thiaj hlub nej nawb mog...Yug yuav ruam...Txawm ruan kom txaug luag hlub..."Yog yuav ntse"...Txawm ntse kom txaus luag ntshai...Thiaj mam ua nawb mog...Yij meem tswj tuav...n'Nej ciam dej nrim av zoo...Txhob pub plam...Vim ntuj kawg xub zeb...Kawg xub ntoo...Tsi muaj liaj teb ua noj haus lawm mog...Zoo dua li...Tsi muaj nawb mog...Qhov ntawd...Yog poj koob yawm txiv...Ib txwm coj ua...Los pua txhiab xyoo...Suav hnub hmo...Av tsawg zuj zug...Pej xeem coob huaj vam ntiv tuaj mus...Nthuav dav ntiv lawm mog...Mloog kuv tej lug...Thiaj tsi txom nyem mog...Hmoob aws.
    xiongchang
    xiongchang
    Moderator
    Moderator


    Messages : 5005
    Date d'inscription : 2012-04-16

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  xiongchang 15th May 2013, 7:08 am

    ......Nyob zoo...Kwv tij hmoob nyob teb chaws..."Viet Nam"...Yog nej tsi muaj tswv yim..."Txhim kho"...Nej lub neej hnub no...Yav tom ntej...Nce pem suab...Nej yuav txom nyem ti nkaug txha...Ntswv ntshauv ntsuav...Tsi pom qab cob cuab rau qhov twg nawb...Kuv yeej xam pom nej...Txog nej lub neej ntawd...Ua ntej lawm...Kuv hais tsi dag...Nej ib zaug li nawb...Yuav tau txuag...Nej tej liaj teb...Tsi pub ntov...Ib tsob nroj tsuag...Ib tsob nyom...Yuav taug cog...Xyoob ntoo tuav...Tuav nroj tsuag...Tsi pub pob nphau...Ib tug ntxhais...Cog plaub tsob ntoo...Ib leeg tub...Yuav tau cog...Plaub tsob ntoo...Tuav pov hwm...Tsib caug xyoo...Tom ntej no...Thiaj tau ntoo...Ua vaj nyob...Ua tsev txoos...Nkaum tshav roog nag...Tsi txom nyem nawb mog...Tseg txoj kev...Kev teev hawm..."Pe ntuj - Vaj tswv - Poj koob - Yawm txiv"...Tsi pab nej nawb...Yog yug ua...Tsi taug txiv...Tsi muaj cuab kav...Khwv tsi tau noj...Ua tsi tau haus...Ua tsi taug niam...Tsi muaj peev xwm...Khwv tsi txaus hnav...Khwv tsi tau siv...Txhob sib yuav zoo tshaj...Thiaj tsi ntxhov siab...Tes li tes...Taw li taw...Tsi lwj ntsws...Tsi muaj me nyuam coob nawb...Nom tswv luag...Tsi pub nej luaj teb ntov ntoo...Txov hav dej...Ib hnub lub ntiaj teb no...Yuav qhuav tsuag zuj zug...Rau siab ntso...Cog noob xyoob...Cog noob ntoo...Ntau tuaj ntxiv...Los lim dej...Teev lwg nrog...Nej thiaj tau...Dej haus nawb...Cawm txoj sia...Tsi yaj...Tsi tu...Txawm tau teb...Kig dawm zeb...Kig dawm tsua...Los zoo kawg...Zoo dua li...Tsi muaj nawb...Qhov ntawd...Yog nej poj koob yawm txiv...Tseg rau nej...Ib txheej...Dhau tiam...Ua puav pheej...Cawm nej txoj sia...Yog yuav teev ntuj...Rau siab cog xyoob ntoo ntau...Teev hawm poj koob yawm txiv...Txaug liaj ia teb chaws...Ua noj haus mog...Nco tsoov...Ntuj tsi pab...Teb tsi cawm nawb...Hu vaj tswv...Tsi hnov ov?...Hiv poj yawm...Txiv koob...Tsi tuav pov hwm nawb...Kawg yug tug kheej kheeb xwb nawb mog...Yog nej ntseeg...Tej no...Yuam kev deb nawb...Tub yuav txawj ntse...Ntxhais yuav paub tab...Rau siab ntso...Nrog luag kawm ntaub...Nrog luag kawm ntawv...Thiaj pab tau nej lub neej tom ntej...Nce pem suab...Looj mem...Tsi pab nej mog...Sauv toj...Tsi txhawb nqa mog...Kev ua neej...Nco ntsoov...Yug tug kheej...Pab yug...Ua ntej...Txhob tog...Lwm tug nawb...Txhob tog...Hmoob txawv teb chaws...Txhob tog...Hmoob mes kas...Txhob tog...Hmoob fab kis...Tsam lig...Nej lub neej mog.
    koojziagkabzaug
    koojziagkabzaug
    Moderator
    Moderator


    Messages : 3529
    Date d'inscription : 2010-02-28

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  koojziagkabzaug 15th May 2013, 9:12 am

    Nco.ntsoov txog wrote:Ua tsaus ntau tij laug .koojzaskabzaug tij laug kv mam nco ntsoov koj tej hais og mog .tiam tu siab kawg tiag vim peb ib txwm txom nyem tsi paub ntaub ntawd poj niam los tsi muaj hauj ua txawm yug los kuj ib yam .ib tas kis ces tsuas tsuas noj tshais tas mus ua teb xwb liaj kuj tsi muaj kawg yog ua teb xawb kaum dej kaum ha ua ib xyoo dhau xyoo xwb lub neej nrog kev txom nyem tseem niaj hnub yug me nyuam tsi txawj tas . Txhaj daws tsi kev txom nyem . . Ua tsaug rau kooj zas kab zaus kv ua koj tsaus ntau og yog tias koj paub yam twg meej dua thiab yuav tau ua mus nruab nrab koom txoor no ho qhia ntxiv rau peb thiab ma lov qhov kv tsi to taub mas tias ua cas luas tsuas muaj 3 .4 tug tej xwb luas ua neej daws kev txom tau peb hmoob ces paub dab tsi .tsuas paub yug tas los yug thiab txog thaum kawg me nyuam tar xwb yog li ntawd lub neej txhiaj txom nyem tiam dhau tiam .hnub no kv txhiaj teev kawm tswv yim los ntawm nej cov tau nrog luag muaj vaj huam sib luag kev muaj muaj ntxhais nej los kuj ua tau .ces nej ho pab tham rau peb tau xyaum hloov pauv .vim liaj a teb chaw tas mus zuj zus .kv kawg tswv yim txhiaj tshaj tawm .

    Nyob zoo Nco.ntsoov txog thiab tij laug Xyooj Tsab,

    Nco.ntsoov txog,

    Nej nyob txawm yaj sab nej yuav tau loj npab,
    Nej nyob rau teb chaws txom nyem nej yuav tau rho zog ua ntej.

    Tab sis txhob ntau siab yau nej thiaj li yog nyob rau qhov yuav tau
    Txhob ua siab me nej thiaj li nyob txawm zoo looj mem.

    Kuv yuav qhia rau koj tias ci tsis yog kub
    Teb chaws tau zoo tsis yog nplua nuj

    Nej nyob txom nyem tab sis nej sib hlub sib pab
    Yog lub pov haum zoo tshaj uas yuav los pov nej lub neej tshaab.

    Yam li nej txhob ua teb noj xwb, yuav tau ua teb thiab yug tus puav txiaj ntxhu los chiv peev. Kuv pom tias nyob nej teb chaws nqaij thiab qaib npua kim heev li, txhob ua nplej noj xwb, yuav tau cog pob kws, cog taum mog, taum pauv, qos ntoo kom tau pub qaib pub npua thiaj tau muag.

    Qos ntoo mas txhob muab hau siav, yog hau siav mas npua muaj cab thiab nplaum npua plab ces npua tsis hlob thiab tuag taus, cia li muav txhoov nyoos rau noj xwb mas zoo heev.

    Taum pauv mas pub npua loj sai heev. Thiab ib txhia lawv muab loj faj xyaw taum pauv mas npua hlob sai heev.

    Taum mog, muaj ib co taum mog mas txi thiab muaj noob ntsu heev, yog cov taum mog uas tus pluav soob soob kheej kheej thiab ntxhib tsawv; tsis yog cov uas tus pluav pluav pluav nyias nyias loj loj.

    Cog qos ntoo, nej mus lob noob taum mog qus coj los tseb rau hauv qab qos ntoo; nws ua kom nej daim teb tsis fab thiab ua chiv zoo heev rau daim teb. Nej cog qos ntoo thiab tseb taum mog qus rau ib xyoos, xyoo tom qab cia li muab luaj thiab hlawv cog nplej rau mas zoo cuag li nej luaj ib thaj teb hav zoov ntag.

    Yog tej nom tswv pub nej cog ntoo roj hmab, txo txab mas kuj yog ib yam uas yuav koob ncauj tau yooj yim, ib yig no cog li 3000 tsob (6 hev tag av) xwb mas tseev noj li lawm; cog ib zaug kav 35-50 xyoo txo cov txab, dhau ntawd muab ntov muag rau lawv ua rooj tog, vaj tse kuj tseem tau nqe heev vim yog ib cov ntoo rog, ntub dej tsis lwj. Tab sis yog lawv tsis pub nej cog no los kuv xav mas qhov yooj yim tshaj yuav yog pib yug qaib yug npua xwb thiaj li yuav zoo rau nej. Nej yug qaib yug npua, txhob tos nej tus poj qaib los tus maum npua ua me nyuam mam tu, li nov mas nyuaj heev. Nej yuav mus yuav lawv cov me nyuam npau thiab me nyuam qaib me me mam coj los pub kom loj muag xwb nej thiaj li tsis nkim caij nyoog.

    Hais txog kev ua kom tsis muaj me nyuam, yog nyuaj heev ces nej siv tshuaj noj thiab tshuaj txhaj xwb. Tab sis noj tshuaj thiab txhaj tshuaj no mas yuav tsum kuaj ntsha li 6 hli ib zaug, tsam cov tshuaj ntawd ua rau yus muaj mob taus. Nej nyob qhov chaw kev tshuaj tsis zoo mas kuv tsis xav kom nej siv tshuaj noj los tshuaj txhaj vim tsam ntxiav lwm yam mob uas yus tsis paub txog.

    Qhov zoo ces ntshe yog yus ob niam txiv txawj sib mloog es caiv xwb. Cia kuv khoom, kuv mam tib zoo tuaj piav kev cai rau hauv nov.

    Thaum ub mas kuj muaj neeg qhia kuv txog tshuaj ntsuab siv kom tsis muaj me nyuam, tab sis thaum ntawd kuv tseem hluas ces kuv tsis nco qab mob siab khaws ces tsis nco qab lawm. Muaj ib tug mas nws nyob Sapa los nrog peb nyob, nws yog cov uas nrog fab kis ua nrog thaum ub es nws khiav los. Nco zoo li nw shais tias nw spoj niam muab lub nyiaj kis laus cub rau cov thajw caw haus ces cia li mooj lawm no. Tab sis nco tssi zoo lawm, cia kuv nug tso. Nws tuag lawm tab sis tshauv nws tus ntxhais, kuv tsis paub tias tus ntxhais puas paub txog qhov nws niam haus tshuaj kom tsis muaj me nyuam. Muaj ib tug mas qhia kuv txog cov txiv hmab ntsha liab, tab sis kuv nco tsis tau lawm. Cia mam nug seb yog leej twg ho paub uam zoo no mam tuaj tham rau koj.

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Champ-10


    Last edited by koojziagkabzaug on 16th May 2013, 7:45 am; edited 1 time in total
    avatar
    koobpovtxuj
    Sponsor
    Sponsor


    Messages : 1318
    Date d'inscription : 2010-04-05
    Age : 64
    Localisation : USA

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  koobpovtxuj 15th May 2013, 12:33 pm

    Nco.ntsoov txog wrote:Nyob zoo tsoom phooj yws txhua leej nej leej twg paub yuav ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob peb hmoo feem ntau ces muaj me nyuam coob khwv tsi txaus noj li .luas mab sua ua li cas luag muaj ib ob tug xwb eg tsi muaj lawm yog li cas tas nej leej twg ho paub tham qhia peb saib puas tau.
    Kuv hnov lawv tias thaum nrog poj niam pw tag ces muab dej los ntxuav poj niam chaw mos mus yaug puag pem ub los ces yeej tsis muaj me nyuam li no tab sis kuv kuj tsis tau siv dua xyov puas yuav pab tau tiag.
    Yog ua li kuv qhia no tsis pab ces kawg ywg nyom ua nwg nyom npliag nplaws xwb tiag.tab sis kuv twb ywg nyom li hais los tseem hla teeb liab zaum puav lawm thiab tiag.
    xiongchang
    xiongchang
    Moderator
    Moderator


    Messages : 5005
    Date d'inscription : 2012-04-16

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  xiongchang 16th May 2013, 11:31 am

    ......Kev ua neej...Kuv piav qhia dawb paug li no...Txawm yuav muab txhua yam...Los tiv thaiv tsi tau li os..."Qhov tseem ceeb tshaj plawg"...Ntuj tsim rau neeg ntiaj teb neej neeg..."Deev siab lawm"..."Txhob muab rhuav tshem tawm - Tsam poj niam - Tsi zoo siab - Thaum poj niam - Tsi zoo siab - Muaj teeb meem - Rau kev ua si - Lom zem xauv npo"...Poj niam yuav...Chim siab heev os..."Yog ob leeg - Hais haum saum txaj chaw..."Niam zoo siab - Txiv zoo plawv"...Ua tib zoo...Sib hais nkag siab...Poj niam zoo txaus yees...Yug tug ua txiv...Rho tawm plawg...Thaum los ntawd...Thiaj tsi muaj teeb meem dab tsi?...Kuv siv dua lawm...Tau txais txiaj ntsim zoo kawg os...Kuv siv txhua zaug li no..."Tab sis"...Muaj nkawm niam txiv...Thaum ua si...Muaj teeb meem kawg...Vim tug niam...Tsi pub rho tawm sab nraum...Cia los hauv...Los tug txiv...Tsi kam rho tawm...Sab nraum...Muaj me nyuam..."Ntsej dub - Muag liab - Sib cav - Sib ceg - Sib ntaus - Sib nrauj - Piam cuab - Plam yig - Los muaj li os.

    ......Kuv piav ib nqe...Tug niam cem tias...Puam xeeb ua los...Cas tsi cia...Los hauv nruab nrog...Tseem thau tawm dab tsi?..Yog siab phem...Tsi nyiam...Tug niam...Los ntxub tug niam...Muaj hluas nkauj lawm...Txhia ua li nawd...Ib txhia tug txiv...Tsi kam thau tawm sab nraum...Cas puam xeeb ua si...Tsi cia los hauv qhov thiab...Ua li...Luag tej laug...Hais tias...Tso quav...Nruab deg...Txhaum zaj...Tso quav...Nruab nqhuab...Txaum dab...Zaj twg?...Tsi zoo...Tas nrho li os...Kuv twb mag daws...Tej teeb meem no...Lub sij hawm ua...Secret President Secirity Camp Refugee Thai land...August 14, 1979 End November 21, 1991...Los lawm os...Vim tej teb meeb no xwb tias.
    shung
    shung
    Sponsor
    Sponsor


    Messages : 578
    Date d'inscription : 2012-05-08

    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  shung 23rd May 2013, 6:32 pm

    Nyob zoo tus niam ntxawm KZKZ

    Kuv xav thov koj pab qhia peb s/d seb xav yuav tub yuav ua li cas thiab xav yuav ntxhais no yuav ua li cas. Koj puas kam tuaj qhia pub peb s/d thiab. Ua tsaug shung

    Sponsored content


    Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob Empty Re: Nej twg paub ua li cas txhiaj tsi muaj me nyuam coob

    Post  Sponsored content


      Current date/time is 19th May 2024, 2:23 pm